Hradecká pouť 2020

Program Hradecké pouti 2020

Poslední červnovou neděli se v Hradci nad Moravicí konala tradiční Hradecká pouť, letos s podtitulem "Hradec - město bohaté historie". Zároveň jsme si tak připomenuli výročí 960 let od první písemné zmínky o Hradci.

V neděli 28. června 2020, den před svátkem patronů farního kostela sv. Petra a Pavla, se v Hradci nad Moravicí konala tradiční Hradecká pouť, letos také jako připomenutí výročí 960 let od první písemné zmínky o Hradci.

Dopolední program uvedly slavnostní mše svaté, po kterých byla pro dětské diváky připravena divadelní loutková pohádka v přilehlé zahradě. Od 14 hodin pak program pokračoval v místním „Central parku“, což všichni návštěvníci ocenili, a to zejména vzhledem ke slunečnému počasí, které po celý den panovalo.

Na pódiu se v průběhu odpoledne vystřídaly čtyři hudební uskupení – z místních souborů se představil taneční orchestr Baard´s Band, skupina Otoringolaringologje a Dechový orchestr Hradec nad Moravicí, z hostujících pak hudební program uzavřela dobová kapela Calata z Ostravy.

Připraveny byly ukázky řemeslného umění, např. výroba keramiky, práce kováře, ručně šité a malované textilní hračky, řezbářská dílna, lámání břidlice a další. Návštěvníci si mohli vybrat také z nabídky regionálních produktů Opavského Slezska, bohatého občerstvení a pouťových atrakcí. Nechyběly ani aktivity pro děti, o které se postarala agentura Tomino (ve spolupráci s hradeckým Informačním centrem),  Hrací deskové centrum Legie či Bláznivá kola.

Protože se letošní pouť nesla v historickém duchu, mohli návštěvníci také zhlédnout novou, pro tuto příležitost připravenou, venkovní výstavu s názvem „960 let Hradce v datech“, která chronologicky mapuje významné historické údaje našeho města. Dobový program připravil také Klub vojenské historie při Matici slezské Hradec nad Moravicí - v jejich historickém stanu čekala na návštěvníky mj. ruční ražba historických mincí, které si návštěvníci mohli odnést na památku či pro štěstí.

V rámci sportovního vyžití bylo pro veřejnost otevřeno nové multifunkční sportovní hřiště u hradecké základní školy, kde si zájemci mohli vyzkoušet míčové hry na novém typu povrchu, skok do dálky nebo si zbrusu nové sportovniště jen prohlédnout.

Letošní Hradecká pouť byla finančně podpořena dotací z rozpočtu Moravskoslezského kraje, z  Programu podpory aktivit v oblasti kultury v Moravskoslezském kraji na rok 2020, projekt „Hradec – město bohaté historie“.

Město Hradec nad Moravicí děkuje všem, kteří se na programu a organizaci letošní Hradecké pouti podíleli, jakožto i všem návštěvníkům za bohatou účast. Věříme, že se Vám na Hradecké pouti líbilo a že jste si připravený program užili. Na setkání s Vámi se budeme těšit opět na Hradecké pouti 2021.

Foto: Jiří Hajduk (další fotografie z Hradecké pouti najdete ve Fotogalerii 2020)

Datum vložení: 29. 6. 2020 14:35
Datum poslední aktualizace: 30. 6. 2020 13:26
Autor: Jitka Celtová

30. 9. 2020

oblacnosdestem

Bude polojasno až oblačno, na východě až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ráno místy mlhy. Denní teploty 12 až 16°C, v Čechách až 18°C. Noční teploty 8 až 4°C.