Město Hradec nad Moravicí se zapojilo do projektu Technotrasa

Technotrasa

Město Hradec nad Moravicí se zapojilo do projektu Technotrasa - stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje. Na návštěvníky čekají zážitkové prohlídky unikátního Weisshuhnova kanálu na řece Moravici s názvem Oživený Weisshuhnův kanál.

Moravskoslezský kraj je region plný jedinečných technických památek. Veřejnost může tyto mnohdy unikátní památky obdivovat díky novému projektu Technotrasa, jehož cílem je popularizace a zpřístupnění technických atraktivit Moravskoslezského kraje.

V letošním roce se k Technotrase připojilo také město Hradec nad Moravicí, a to prohlídkami s názvem Oživený Weisshuhnův kanál. Toto jedinečné vodní dílo se třemi tunely a dvěma akvadukty vystavěl na řece Moravici opavský podnikatel Carl Weisshuhn, přítel samotného Edisona, za účelem přivádění vody do žimrovické papírny.

„Přípravy na zapojení se do Technotrasy jsou v plném proudu. První viditelnou aktivitou byla instalace kovového srdce, loga Technotrasy, na skálu u náhonu vedle pamětní desky Carlu Weisshuhnovi, která proběhla v pondělí 17. 2. 2020. Instalaci provedl pan Radim Čegan s panem Jindřichem Skařupou, za což jim patří velký dík. Kovové srdce Technotrasy jsme mohli na skálu umístit díky laskavému svolení správce kanálu pana Stanislava Bilera a společnosti Smurfit Kappa Czech,“ sděluje ředitelka Informačního centra v Hradci nad Moravicí paní Markéta Beyerová.

Moravskoslezský kraj podporuje tyto atraktivity za účelem zkvalitňování a rozšiřování služeb turistům. Každý rok se v areálech atraktivit, které se nacházejí na Technotrase, konají během letních měsíců víkendové akce pro návštěvníky z celé české republiky i ze zahraničí.

„Návštěvníci se mohou těšit na speciální animované prohlídky Weisshuhnova kanálu plné zajímavostí. Uslyšíte vyprávění pamětníka, jehož rodina pracovala v papírnách po tři generace, dozvíte se, co to byly Weisshuhnky nebo Pifka, ochutnáte, co jedli a pili dělníci v papírnách a domů si odnesete také jedinečný dáreček, “ přibližuje téma zážitkových prohlídek Markéta Beyerová.

Prohlídky budou probíhat v měsících květen až říjen. Termíny prohlídek najdete již brzy na stránkách Technotrasy (www.technotrasa.cz) a Informačního centra Hradec nad Moravicí (www.ichradec.cz).

Datum vložení: 24. 2. 2020 13:08
Datum poslední aktualizace: 24. 2. 2020 13:22
Autor: Jitka Celtová

3. 7. 2020

oblacnosdestem

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky. Denní teploty 21 až 25°C. Noční teploty 15 až 11°C.