Ohlédnutí za Hradeckou poutí

Den po svátku patronů místního farního kostela sv. Petra a Pavla, v neděli 30. 6. 2019, se v Hradci nad Moravicí se uskutečnila obnovená tradiční Hradecká pouť, kterou pořádalo město Hradec nad Moravicí ve spolupráci s Římskokatolickou farností Hradec nad Moravicí, Státním zámkem Hradec nad Moravicí a společností Silesia Art, z. ú.

Slavnostní den provázely tropické teploty (dokonce padaly teplotní rekordy), dobrou náladu a přátelskou atmosféru to však nepokazilo. Program pouti zahájila slavnostní mše svatá, která byla zakončena vystoupením dechových orchestrů z Hradce nad Moravicí a z polského Radzionkowa.

Program pokračoval vystoupením místních kapel na nádvoří Červeného zámku. Návštěvníci se mohli zaposlouchat do repertoáru tanečního orchestru Baard´s Band, kapely Církevní základní školy Hradec nad Moravicí a Základní umělecké školy Hradec nad Moravicí. Odpoledne program pokračoval Festivalem dechové hudby, v rámci kterého se posluchačům postupně představilo pět dechových orchestrů – Kobeřanka, Farní dechový orchestr z Radzionkowa, Hrádocká kapela z Liptovského Hrádku, Dechová hudba Slatina a v závěru programu spolupořádající Dechový orchestr Hradec nad Moravicí, který svým vystoupením zároveň připomenul 125 let od vzniku první české dechové hudby v Hradci. Všech pět orchestrů publiku předvedlo, jak rozmanitým a energickým žánrem je současná "dechovka". Posluchači si mohli užít mimo jiné folklór, muzikálové melodie, promenádní skladby, pop a dokonce i rock. Právě známou rockovou skladbou Highway to Hell  skupiny AC/DC zakončil celodenní program místní Dechový orchestr Hradec nad Moravicí. Odpolední blok doplnily svým půvabným vystoupením hradecké mažoretky Charlie, žákyně Základní školy Hradec nad Moravicí a temperamentní ukázky bojového umění v podání oddílu Taekwondo Hradec nad Moravicí při Církevní základní škole sv. Ludmily.

Po celý den mohli návštěvníci pouti zavítat také do zahrady u budovy ZUŠ, kde probíhal speciální program pro děti nebo na farní zahradu, na které připravil hradecký farář P. Marcin Kieras přátelské posezení. Samozřejmě nechyběl bohatý stánkový prodej na nádvoří i na Městečku, a to jak s kvalitním občerstvením, tak s nabídkou regionálních produktů značky Opavské Slezsko, kterou zastupovali také naši občané a podnikatelé.

Letošní Hradecká pouť, která tematicky připomenula 125. výročí dechové hudby v Hradci nad Moravicí, je za námi. Město Hradec nad Moravicí děkuje všem, kteří se na průběhu celého slavnostního dne podíleli - hostům, účinkujícím, prodejcům i spolupořadatelům. Budeme se těšit na setkání s Vámi na Hradecké pouti 2020, o které můžeme již nyní prozradit, že bude tematicky zaměřena nejen na regionální gastronomii a kulinářské umění.

Foto: Jiří Hajduk

Datum vložení: 3. 7. 2019 16:46
Datum poslední aktualizace: 11. 7. 2019 13:02
Autor: Jitka Celtová

19. 11. 2019

Bude polojasno až oblačno. Denní teploty 10 až 14°C. Noční teploty 6 až 2°C.

Městský úřad
Opavská 265