REKONSTRUKCE NÁRODNÍHO DOMU

Rekonstrukce

Vážení občané,

řada z Vás se zajímá o cenu rekonstrukce Národního domu v Hradci nad Moravicí (akce: Polyfunkční komunitní centrum). Po městě kolují různé „zaručené“ informace, občas si někdo něco přidá, někdy ubere, proto zveřejňujeme tyto oficiální informace na webových stránkách města.

Na úvod je potřeba zmínit, že město v roce 2016 zadalo provedení stavebně technického průzkumu Národního domu, ze kterého byl zjištěn rozsah nutných oprav budovy. Protože bylo zřejmé, že půjde o nákladnou investici, hledali jsme možnosti financování této rozsáhlé rekonstrukce. Jediným možným dotačním titulem, ze kterého bylo možné velkou část rekonstrukce zaplatit, byla dotace na realizaci polyfunkčního komunitního centra, které má sloužit široké veřejnosti. Počítá se s různými kulturními aktivitami (divadla, koncerty, taneční večery), přednáškovou činností, sociálními službami apod.). Současně se počítá se zachováním provozu stávajícího kina a stavebními úpravami knihovny. Obrátili jsme se proto na architekta, aby navrhl pro město vhodné řešení – zřízení komunitního centra včetně opravy celého Národního domu.

Navrhované komunitní centrum je řešeno v nevyužitém podkroví Národního domu jako variabilní prostor, který je možné využít jako jeden sál s pódiem nebo pomocí posuvných stěn rozdělit na další místnosti – dle aktuální potřeby. Plocha sálu s pódiem činí 207 m2. Pro Vaši představu plocha kinosálu o poschodí níž je 181 m2 – viz grafická příloha.

Kinosál zůstává ve stávajícím retro stylu, prodej vstupenek se přesouvá o poschodí níž, aby se v současném foyer kinosálu nehromadilo tolik lidí najednou. V knihovně se počítá s odstraněním nevyhovujících příček a rozšířením půjčovních prostor o 30 m2, což představuje plochu o cca jednu čtvrtinu větší, než je současná půjčovní plocha.

Cena rekonstrukce Národního domu včetně interiéru a kompletního vybavení komunitního centra byla v březnu 2018 vyčíslena na částku 58.028.715,17 Kč včetně DPH. Po dokončení realizačního projektu venkovních úprav a doplnění aktualizované ceny venkovních úprav, po návrhu ceny na interiér knihovny včetně vybavení (1.274.000,00 Kč) a úpravě ceny interiéru komunitního centra včetně vybavení (694.700,00 Kč) a po přepočtu celkové ceny rekonstrukce Národního domu na aktuální rozpočtové ceny před vyhlášením výběrového řízení (65.450.813,41 Kč vč. DPH) se cena rekonstrukce Národního domu včetně interiéru a kompletního vybavení komunitního centra a knihovny změnila na částku 67.419.513,41Kč včetně DPH.

Nejsou to samozřejmě konečné náklady. Další peníze bude stát povinný dozor: technický dozor investora, autorský dozor projektanta a architekta, koordinátor bezpečnosti práce. Další výdaje si rovněž vyžádá stěhování kina a knihovny do náhradních prostor. Má se jednat o prostory provizorní a předpokládá se minimalizace nákladů na toto stěhování. Se stěhováním provozu však musíme počítat při zvolení jakékoliv varianty opravy Národního domu.

Abychom co nejméně zatížili rozpočet města, jsou stavební práce rozvrhnuty na několik let tj. až do konce roku 2021.

Je potřeba po pravdě říct, že náklady na rekonstrukci Národního domu jsou velmi vysoké. Získaná dotace ve výši 18.000.000,- Kč (bylo možno získat max. 90% z částky 20.000.000,-Kč) kryje tyto náklady jen z necelé třetiny. Na druhou stranu město díky komunitnímu centru získá další kulturní prostor, který dle našeho názoru ve městě chybí. Dotaci jsme získali jako jediní v Moravskoslezském kraji a v celé republice bylo dle informací z webových stránek IROP podpořeno pouze 5 projektů z 88 podaných žádostí.

Je potřeba zdůraznit, že ač je cena vysoká, stále se jedná pouze o rozpočtové ceny podle aktuálních stavebních ceníků – tedy de facto o odhad. Abychom měli představu o skutečné ceně, je potřeba provést výběrové řízení na stavební firmu a cenu rekonstrukce Národního domu tzv.  vysoutěžit. Teprve poté budeme vědět, za kolik je reálné rekonstrukci Národního domu provést. V současné době máme připraveny všechny povinné podklady pro vyhlášení výběrového řízení. Myslíme si, že by byla škoda teď výběrové řízení zastavit (bez ohledu na to, jaké bude přijato konečné řešení rekonstrukce Národního domu) a nikdy se tak reálnou cenu za rekonstrukci Národního domu (včetně realizace polyfunkčního komunitního centra) nedovědět.

Myslíme si, že objekt s tak bohatou historií, který se nachází v samém centru města a který poskytuje zázemí pro kulturní, spolkovou a vzdělávací činnost pro obyvatele města i jeho návštěvníky, si tuto rekonstrukci již konečně zaslouží a byl by to určitě pěkný dárek k jeho letošnímu 110. výročí. Dále otálet s jeho rekonstrukcí nepovažujeme za rozumné, neboť technický stav objektu se každým rokem zhoršuje (což mohou potvrdit zejména uživatelé objektu) a bohužel ceny stavebních prací mají neustále stoupající tendenci.

Rekonstrukce Národního domu bude zařazena na jednání zastupitelstva města dne 28. 1. 2019. Jednání se bude účastnit rovněž projektant a architekt. Pokud máte zájem dovědět se další podrobnosti o navrhované rekonstrukci Národního domu, zasedání zastupitelstva je veřejné, přijďte si tedy všechny informace vyslechnout osobně.

Hana Vaculová, Ivana Hyklová, Josef Hennig

2. - 3. NP

ND07 ND10ND31ND33

Datum vložení: 17. 1. 2019 11:04
Datum poslední aktualizace: 22. 1. 2019 12:49
Autor: Zuzana Liliana Machurová

12. 12. 2019

Bude oblačno až zataženo, na východě místy slabé sněžení, pod 300m srážky smíšené. Denní teploty 1 až 5°C. Noční teploty 0 až -4°C.

Městský úřad
Opavská 265