V Hradci nad Moravicí se vloni narodilo 65 dětí, prvenství drží jména Sofie a Jan

Podle nejnovější statistiky matriky a evidence obyvatel Městského úřadu Hradec nad Moravicí se v loňském roce hradeckým občanům narodilo 65 dětí (26 děvčátek a 39 chlapců), což je o 7 dětí méně, než v roce 2018. Z toho 64 dětí přišlo na svět v okolních porodnicích, nejčastěji v Opavě, Ostravě či Krnově, 1 miminko se narodilo v domácím prostředí přímo v Hradci nad Moravicí. Nejvíce nových občánků se narodilo v září, a to 9 miminek, nejméně v červenci a srpnu, kdy se narodila vždy 2 miminka.

Nejoblíbenějším jménem pro holčičky byla Sofie, pro chlapečky jednoznačně Jan. Jméno Sofie si přitom své prvenství udrželo již z předešlého roku. V pořadí dalšími oblíbenými jmény u hradeckých rodičů je pak Julie, Ema či Emma, Vojtěch a Matěj. Z méně obvyklých jmen vybrali rodiče pro své ratolesti jména Berenika, Johana, Stela či Rozárie pro děvčátka, pro chlapce pak Sebastian, Max, Artur a Oliver. Možnost zapsání druhého jména pro své dítě využili rodiče třikrát. Svým potomkům dali jména Sofie Ellen, Petr Jan a Jan Junior,“uvedla matrikářka Marta Bartusková.

A jaké další matriční události zaznamenala hradecká matrika v roce 2019? Hradec nad Moravicí se rozloučil se 47 zemřelými občany. Uzavřeno bylo 68 manželství, z toho 14 novomanželských párů bylo z Hradce nad Moravicí a 54 z jiných obcí. „Tento počet je dán především popularitou a romantickým prostředím hradeckého zámku a krásným přírodním okolím. Ani svatby cizinců nejsou v našem městě výjimkou, v loňském roce si zde řekli své ano např. státní občané Slovenska, Izraele, Dánského království či Velké Británie. Formu občanského obřadu zvolilo 52 párů a formu církevního obřadu v kostele sv. Petra a Pavla 16 párů,“ dodává Marta Bartusková.

Jubilejní svatbu oslavilo 11 manželských párů, z toho jsme si společně připomenuli 3 diamantové svatby (60 let manželství) a 8 zlatých svateb (50 let manželství). Nejstarší manželský pár našeho města letos oslaví 67 společných let. V Hradci nad Moravicí žije celkem 31 občanů starších 90 let, z toho je 27 žen a pouze 4 muži. Nejstarší občanka města oslavila v loňském roce krásných 98 let.

Město Hradec nad Moravicí si významné události svých občanů pravidelně připomíná. Matrika organizuje 4x ročně vítání nově narozených občánků, 1x ročně pak společně s občany oslavíme jejich životní jubilea i výročí uzavření manželství.

Datum vložení: 23. 1. 2020 6:59
Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2020 10:11
Autor: Jitka Celtová

24. 2. 2020

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, k večeru od JZ místy déšť. Denní teploty 6 až 10°C. Noční teploty 6 až 2°C.