COVID-19 plánované investice města neomezí

Vážení spoluobčané,

s největší pravděpodobností dojde v tomto roce k propadu příjmů našeho města ze sdílených daní oproti roku 2019 o cca 12 %.

Uvedené znamená, že zatímco v minulém roce město získalo ze sdílených daní 78,600 mil. korun, předpoklad pro tento rok je o cca 9,500 mil. korun nižší. Tento předpoklad vychází z předpovědí a výpočtů Ministerstva financí a Moravskoslezského kraje. Vzhledem k tomu, že rozpočet našeho města na rok 2020 byl na konci minulého roku v případě příjmové stránky sestaven prozíravě konzervativně, když pro tento rok počítal s propadem v příjmech o 4,850 mil. korun, což v konečném důsledku znamená propad pouze 4,650 mil. korun.

Příznivou zprávou je, že městu se v tomto roce již podařilo získat dotace a dary v celkové částce 17,800 mil. korun, což hospodářskou bilanci výrazně vylepší.

10.051.686 Kč – dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury na výstavbu cyklostezky Hradec nad Moravicí – Branka u Opavy – Otice – Opava

2.000.000 Kč – příspěvky obcí na výstavbu cyklostezky Hradec nad Moravicí – Branka u Opavy – Otice – Opava

4.000.000 Kč – dar od společnosti Smurfit Kappa Czech, s.r.o. závodu Žimrovice na rekonstrukci MŠ Žimrovice

188.961 Kč – dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (MAS Opavsko) na venkovní učebnu přírodopisu a environmentální výchovy v ZŠ Žimrovice

92.000 Kč – dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje na vydání publikace ve spolupráci s místním odborem Matice Slezské na vydání publikace o slezské básnířce Emílii Gudrichové

82.700 Kč – dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje na realizaci projektu s názvem Hradec – město bohaté historie

Tyto finance do městské kasy přibudou v průběhu tohoto roku a v první polovině roku příštího. Zastupitelstvem města schválené investice pro rok 2020 tak situace s pandemií po finanční stránce neovlivní. Mimo již získané dotace byly podány žádosti o získání dalších finančních prostředků, a to na výstavbu sběrného dvora (cca 10 mil. korun) a rekonstrukci lávky pro pěší přes řeku Moravici (cca 0,750 mil. korun). Připravují se i další žádosti o dotace.

Ve fázi dokončení je rekonstrukce multifunkčního hřiště při Základní škole v Hradci a opravy komunikací v Bohučovicích, v Kajlovci a v Hradci. První pracovní den tohoto měsíce došlo k započetí rekonstrukce budovy č.p. 308 v Hradci (tzv. Babinec). Další schválené investiční akce jsou již v běhu nebo se dokončují jejich přípravy.

Zachováním investiční aktivity přispěje i naše město k obnovení hospodářského růstu naší země. Hlavním cílem vedení města je i nadále nefinancovat investiční akce za pomocí bankovních úvěrů, ale v maximální možné míře využívat vhodných dotačních výzev, a zároveň hledat úspory především v provozních výdajích města.

Mgr. Patrik Orlík, starosta

Mgr. Petr Havrlant, místostarosta

Datum vložení: 7. 5. 2020 8:43
Datum poslední aktualizace: 11. 5. 2020 15:42

4. 6. 2020

bourka

Bude polojasno až oblačno, od západu postupně místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 21 až 25°C. Noční teploty 14 až 10°C.