Růst počtu nemocných koronavirem v našem městě (23.4.2020)

Vážení spoluobčané,

jak jsme Vás již v minulosti informovali, z rozhodnutí krizového štábu Moravskoslezského kraje již nejsou ani starostové jednotlivých obcí informováni o pozitivně testovaných na koronavirus, v jejich obci.

Nyní jsou poskytovány údaje pouze za celou obec s rozšířenou působností (ORP), v našem případě tedy za město Opavu, město Hradec nad Moravicí, městys Litultovice a dalších 38 obcí, což představuje přibližně 101 tisíc obyvatel. V posledních dnech je v ORP Opava z oficiálních zdrojů evidován nárůst onemocněných koronavirem. Ke včerejšímu dni se jednalo o 85 nemocných osob. Dalších 19 nemocných se již naštěstí uzdravilo.

Touto cestou Vás chceme vyzvat, abyste ve světle klesajících republikových čísel nepodléhali klamu, že vše je za námi a nic se nemůže stát.

Přestože počet nemocných na území našeho města nám není sdělován, je nám známo, že z onemocnění koronavirem se v současné době léčí nejméně desítka občanů našeho města (včetně obcí). Několik desítek členů domácností je zároveň v nařízené nebo dobrovolné karanténě. S některými nemocnými nebo jejich blízkými jsme v telefonickém kontaktu. Někteří nemocní mají pouze mírné projevy onemocnění, u jiných je průběh onemocnění podobný běžné chřipce. Jsou však i nemocní, kteří jsou připojeni na kyslík nebo plicní ventilaci. Toto onemocnění nelze obzvláště v případě zejména lidí se sníženou imunitou a seniorů podceňovat.

V žádném případě není důvod panikařit, avšak situaci nepodceňujme. I nadále choďme na místa, kde se schází i jiní lidé (zejména zaměstnání, veřejné dopravní prostředky, potraviny, čekárny ordinací, lékárny, čerpací stanice), vybaveni rouškou nebo respirátorem (bez výdechového ventilu). Chraňme si jak ústa, tak nos. Nemáme-li ochranné rukavice, důkladně si ruce po příchodu domů nebo do zaměstnání dezinfikujme. Chráníme tak nejen spolupracovníky, řidiče, prodavačky, lékaře, ale především také sebe. Snažme se co nejméně dotýkat míst, kterých se před námi mohl dotknout nespočet lidí (nákupní vozíky, bankomaty, automaty na kávu, atd.).

Věnujme energii ochraně své a svých blízkých. Buďme zodpovědní a chraňme se. Minimalizuje se tím riziko nákazy na úplné minimum. Jen tak to společně zvládneme!

Mgr. Patrik Orlík v.r.
starosta

Mgr. Petr Havrlant v.r.
místostarosta

Datum vložení: 24. 4. 2020 6:41
Datum poslední aktualizace: 24. 4. 2020 6:46

27. 9. 2020

zatazeno

Bude oblačno až zataženo, na jihu postupně až polojasno. Denní teploty 9 až 13°C. Noční teploty 7 až 3°C.