Stavební činnost na území města

Opravy komunikací na území města v roce 2020

Minulý týden byla podepsána smlouva na opravu komunikací mezi městem Hradec nad Moravicí a společností SILNICE MORAVA s.r.o. Oprava komunikací byla vysoutěžena za částku necelých 1,9 milionu korun včetně DPH, což je o 1,3 milionu korun méně oproti ceně rozpočtové.

Rekonstrukce se tedy v květnu a červnu tohoto roku dočkají tyto úseky komunikací:

- v Bohučovicích – komunikace k č.p. 6,
- v Hradci – prodloužení ul. Žižkova, vjezd k výdejně obědů v areálu ZŠ a ul. Kolonie    (kolem Lesní správy),
- Kajlovec – komunikace k č.p. 74 a komunikace k č.p. 22 a 81.

Konkrétní rozsah rekonstrukcí naleznete pod tímto odkazem.

Připomeňme, že společnost SILNICE MORAVA s.r.o. pro město Hradec nad Moravicí před dvěma lety realizovala například opravu ulice Na Hrobkách v Hradci, ulice Luční a ulice Záhumenní v Žimrovicích, komunikace u rybníka v Kajlovci a položení povrchu hřiště v Jakubčovicích.

V dohledné době proběhnou ještě další dvě veřejné soutěže na opravy komunikací, a to na opravu části ulice Zahradní v Hradci nad Moravicí spolu s traktem za mateřskou školou a opravu příjezdové komunikace ke hřbitovu v Jakubčovicích spolu s vybudováním parkovacích míst pro návštěvníky hřbitova.

Výstavba přechodu pro pěší u prodejny Hruška

Počátkem února byla spuštěna první etapa stavebních úprav dopravny v železniční stanici Hradec nad Moravicí. V těchto dnech provádí Správa železnic - OŘ Ostrava demolici starého nádražního skladiště. Na tuto demolici naváže dlouho očekávaná rekonstrukce veřejného prostoru ve frekventované lokalitě u vlakového nádraží, jejíž součástí bude vybudování bezbariérového přechodu pro pěší přes koleje. Na této sdružené investici v celkové hodnotě cca 7,5 milionu korun se na začátku letošního roku úspěšně dohodlo vedení města se Správou železnic - Oblastním ředitelstvím v Ostravě. Nový přechod přes koleje po dlouhých 115 letech spojí železnicí rozdělené části města a umožní pohodlný a bezpečný pohyb všem občanům.

Se Správou železnic jsme dohodnuti, že v měsících říjnu a listopadu proběhne zkrácení všech kolejí, přeložky výhybek, demolice nákladových ramp a vybudování bezbariérových přístupů k novému nástupišti. Tyto práce v objemu cca 5,5 milionu korun provede Správa železnic na vlastní náklady. Následně vybuduje město, nákladem cca 2 miliony korun, bezbariérový přechod přes koleje u městského parku i s navazujícími chodníky a osvětlením. Souhlas ke zřízení nového úrovňového křížení jsme již od Drážního úřadu obdrželi“ uvedl místostarosta města Hradec nad Moravicí Petr Havrlant.

Přechod pro pěší obdrží nové osvětlení, přístupové chodníky a meandrové zábradlí pro větší bezpečnost všech uživatelů. Na základě požadavku Správy železnic bude rovněž vybudováno oplocení od nového přechodu k současné sběrně druhotných surovin. „Na vybudování přechodu žádáme o dotaci z programu IROP (Zvýšení podílu udržitelných forem dopravy) ve výši 95 % z uznatelných nákladů. Dokončení celé investice předpokládáme na jaře 2021, neboť jsme vázáni na ukončení prací prováděných v první etapě Správou železnic“ doplnil místostarosta města.

Součástí dohody mezi městem a Správou železnic je i následná údržba přechodu a dořešení majetkoprávních vztahů. Pozemky sousedící s městským parkem, které jsou nyní ve vlastnictví Správy železnic (např. kolejiště v délce 86 m, plochy po skladišti a nákladových rampách) a dřevěná krytá čekárna vedle nádražní budovy by měly být nabídnuty městu k odprodeji. „Vyřešení majetkoprávních vztahů je důležitým krokem, který v budoucnu městu umožní kompletní rekonstrukci nádražní budovy, resp. revitalizaci a rozšíření městského parku. Tyto investice ovšem předpokládáme až v dalších letech,“ uzavřel Petr Havrlant.

Půdorys přechodu            Demolice skladiště u nádraží.JPG       Nádraží Hradec nad Moravicí.JPG

6. 7. 2020

polojasno

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 24 až 28°C. Noční teploty 16 až 12°C.